Sadaka Bağışı

Sadaka Bağışı

İslam dininin en önemli vazifelerinden olan sadaka bağışı ümmetin birliği için en önemli unsurlardandır. Fıkhi kaynaklarda Allah’ın rızasını kazanmak için maddi durumu elveren kişilerin kendi kazançlarından kendi birikimlerinden ihtiyaç sahibi olan kişilere vermesidir. Alt tarafta yer alan bölümden dilediğiniz gibi sadaka bağışı yapabilirsiniz.

veya

Sadaka Bağış Hesabı Hesap Adı IBAN
Albaraka Türk Katılım Bankası Ümmet Hareketi TR 88  0020 3000 0780 1458 0000 01

Sadaka Bağış Yerine Geçer Mi?

Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak için yapılan maddi ve manevi yardımlar sadaka kavramı altında dile getirilir. Maddi kazançları para olarak, ilmi kazançları bilgi olarak, mutluluğumuzu ise en basitinden bir tebessümle başkalarına aktarmak bile bir sadaka değerindedir. İşte bu şekilde düşünülerek yapılan her bağışta sadaka yerine geçmektedir.


En Faziletli Sadaka Nedir? Sadaka-i Cariye Nedir?

Müminler en faziletli sadakanın ne olduğu konusunda çokça araştırma yaparken bizlerde bu konu hakkında da bir başlık açma gereği hissettik. Efendimiz bu konuda sahabelerine farklı şekilde yönlendirmeler yapmıştır. Kimine bir bardak sütü annesine vermenin onun için en büyük sadaka olacağını söylerken bir başkasına ise bu konuda insanlara bolca selam vermesi hususunda tavsiye vermiştir. Biz bu olaylara baktığımızda ise o anda gereken ne ise o duruma göre hareket ederek yapılan sadaka bağışı en faziletli hale gelmektedir. Bizler bu açıklamalara yönelik kalbimizden gelen sadaka bağışını gücümüzün yettiğince yerine getirmeliyiz. Bu sadaka fiziksel olarak her an gerçekleşemeyeceği için online olarak sitemiz üzerinden her an sadaka bağışınızı yapabilirsiniz.


Sadaka Ver

Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) bir hadisinde şöyle buyurmaktadır: "Az da olsa sadaka ver. Parasını saklayıp vermeyene, Allah ihsanını keser." Bu hadis-i şerife bakıldığında sadaka vermenin Allah katında ki önemi görülmektedir. Biz ümmet olarak bu hadisi kendimize bir emir telakki ederek elimizden geldiğince tasadduk etmeli ve Allah yolunda korkmadan malımızı infak etmeliyiz. Yapılan bu bağış bizlerin rızkını artıracağını ise Beyhaki'nin eserin de yer alan şu hadis ile öğreniyoruz: " Sadaka vererek, infak ederek rızkınızı bollaştırın."

Yukarıda ki iki hadiste de görülüğü gibi malımızdan bu yolda harcamak malımızı eksiltmez aksine rızkımıza bolluk ve bereket verdirir.

Sadaka Miktarı Ne Kadardır?

Bağışta bulunmak isteyenler sadaka miktarı ne kadardır sorusu kafalarına takılmaktadır. Bu konu sadece belirli bir miktar ile sınırlandırılabilecek bir konu olmamakla birlikte geçiştirilebilecek birşey de değildir.
Sadaka bağışının bilincinde olan her birey gibi bizlerde miktardan ziyade niyetin ne olduğunu bilmeliyiz. Bağış yaptığımız anda maddi gücümüz yapmış olduğumuz bağışın değerini etkilemektedir. Belki de yapılan 1₺ değerinde ki bağış Peygamber efendimiz'in "Ameller niyetlere göredir." hadisi çerçevesinde çok yüksek bir değer sahip olur. 
Yapılan her kuruş sadakanın ahirette karşımıza şefaatçi olarak çıkacağını bilmek bizleri daha da şevklendirmektedir. Rabbimiz yapmış ve yapacak olduğumuz bütün sadaka bağışlarını kabul etmesi niyeti ile.


Sadaka Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her bireyin kendi eli ile kazandığı mal ile yaptığı infaktan daha fazla sevap kazanacağını bize hem Kur'an-ı Kerim hem de sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) aktarmıştır. Bunun yanı sıra ise her müslüman sadaka verirken bazı konularda dikkatli olması gerekiyor. Sadaka veren kişi öncelikle bunu gösteriş niyetiyle değil sırf Allah rızası için yaptığını mutlaka ama mutlaka unutmamalıdır. Bu sayede verilen sadakanın değeri Allah katında muteber olacaktır. Sadaka vermek isteyen kişi bunu ya kendi eliyle ya da güvenilir bir aracı kurum ile yapmalıdır. Bu konumda yıllardır var olan ve aslında bir amelin riyaya karışmadan gerçekleşmesini insani yardım dernekleri veya vakıfları sağlamaktadır. Bağış yapan kişi bağış yaptığı kişiyle karşılaşması söz konusu olmadığı ve bağışı alan kişide aynı şekilde kendine yardım eden kişiyle karşılaşmadığı için mahcubiyeti gideriliyor. Bu sayede İslam ahlakına en uygun şekliyle sadaka vermenin fazileti burada kavranmış oluyor.


Sadaka Vermenin Fazileti

Müslüman acizliğinin farkında olarak ve kendine nimet veren Rabbinin kim olduğunu bilmesinden dolayı elinde bulunan nimetin aslında kendinin değil Allah'ın ona bir ikramı olduğunu bilir. Bu sebeple sadaka verirken başka insanların hakkı olduğunu kalbine yerleştirerek hareket etmektedir. Sadaka vermenin faziletisi ise bu bilgi ışığında incelenecek olursa hiç şüphesiz Allah katında sayısız nimetlerle mükafatlandırılacak bir konumdadır. Bu durum hem sadaka veren kişi için geçerlidir hem de buna vesile olan içinde geçerlidir. Burada verilen sadakanın miktarı değil sadaka verirken edilen niyet ön plana çıkar.