Vekaletle Kurban Hizmetleri Çalıştayı

Diyanet işleri başkanlığı din Hizmetleri Genel Müdürlüğü zekat Hizmetleri Daire başkanlığı tarafından her yıl Kurban Bayramı öncesinde düzenli olarak gerçekleştirilen vekaletle kurban hizmetleri çalıştayına ülkemizin ileri gelen insani yardım dernekleri ve vakıflarıyla birlikte Ümmet hareketi Derneği olarak başkanımız Ramazan Tunç bey ile katılım sağladık.

Vekaletle Kurban Hizmetleri Çalıştayı

Vekaletle Kurban Çalıştayı Programı

18 Mayıs 2023 tarihinde düzenlenen çalıştayda açılış kur'an-ı Kerim tilaveti ile yapıldı. Akabinde selamlama konuşması Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Şaban Kondi tarafından ve açılış konuşması da Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş tarafından gerçekleştirildi.

İlk oturumda;

  • ‌Yurtiçi vekaletle kurban organizasyonu kapsamında yapılan tespitler, teklifler ve bunlara yönelik çözüm önerileri 
  • ‌Yurtdışı vekaletle kurban organizasyonu kapsamında yapılan tespitler, teklifler ve bunlara yönelik çözüm önerileri konuşuldu.

İlk oturumda bulunan konular Diyanet İşleri Başkanı Yardımcısı Doç. Dr. Burhan İşleyen başkanlığında müzakere edildi.

İkinci oturum da düzenli olarak gerçekleştirilen kurban bağışları hakkında merak edilenler "Vekalet yoluyla kurban kesiminin fıkhı boyutları" başlığı altında ele alındı. Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Dr. Bilal Esen salonda bulunan kuruluşların tamamına konu hakkında ayrıntılı ve açıklayıcı bir sunum gerçekleştirdi.
Genel olarak bir değerlendirme yapılmasının yanı sıra bu sene yapılacak olan vekaletle yurtiçi kurban kesimlerinde önceliğin deprem bölgesine verilmesi üzerinde duruldu.
Son olarak Diyanet İşleri Başkanı Yardımcımız ile müzakere etmemiz neticesinde çalıştay sona erdi.

Vekaletle Kurban Çalıştayı için Teşekkür

Çalıştayın gerçekleşmesini sağlayarak bizi de bu organizasyona davet eden Diyanet İşleri Başkanlığı'na ve katılım sağlayan bütün STK'lara teşekkür ederiz.