Firma Ekle

Fitre Bağışı

Fitre Bağışı

Ümmet Hareketi fitre bağışı için ayrı bir kategori oluşturarak bu bağışları ihtiyaç sahibi olanlara ulaştırmaya gayret etmektedir. Toplanılan fitreleri ayrı bir kalem olarak işleyerek hiçbir şüpheye mahal vermeksizin gerektiği gibi muhafaza ederek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Fitre bağışları için bağış sistemimizde bulunan kategoriyi seçerek o yılın belirlenen fitre miktarına göre bağışınızı yapabilirsiniz.

Fitre bağışında olduğu gibi diğer bağışlara ait bilgileri sitemiz içerisinde bulunan bağış türleri sayfasını ziyaret ederek gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda orada bulunan bütün bağışlar muhasebe departmanımız tarafından ayrı ayrı hesaplanarak ve isimlere göre ayrılarak herhangi bir karışıklığa yol açmadan düzenlenmiş şekilde gerekli yerlere ulaştırılmaktadır.


Fitre Nasıl Hesaplanır?

Bir kişinin günlük sabah ve akşam yeme içme masraflarının karşılayacak düzeyde miktar baz alınarak hesaplanır. Bu miktar ülkemizde Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından belirlenmektedir.


Fitre Bağışı Ne Zaman Yapılır?

Fitre bağışı için vacip olma zamanı Ramazan ayının ilk günüdür. Bu Ramazanın son gününü kadar verilebilir. Hanefi mezhebinde bayram namazından önce vermek daha uygunken; Şafii mezhebinde ilk bayram gününün ertesine bırakmak haram kabul edilmektedir. Bunun için en uygun tarih Ramazanın ilk günleridir.


Zamanında Ödenmeyen Fitre İçin Ne Yapılması Gerekir?

İbn-i Abidin'den aktarıldığına göre fitre bağışı ödenmesi gereken zamanda ödenmelidir ki bunun zamanı en geç Ramazanın birinci günü akşam vaktine kadardır. Bu vakte kadar ödenmemişse Bayram bitmeden ödenmesi gerekir. O zamana kadar da ödeme yapılmamışsa en kısa sürede ödenmesi gerekir. Bayramdan sonraya kalan fitre borcu kaza değil edadır. Bazı alimler ise fitre ödememeyi Ramazan bayramının ilk gününe kadar gerçekleştirilmemişse haram sayar ve bu durumda yapılan fitre ödemesi kaza olur..


Fitre Bağışı Nedir?

Sadaka türleri içerisinde fitre bağışı nedir başlığı ile birçok soru araması yapılmaktadır. Bu sorulara hem genel bir cevap mahiyetinde hem de fitre hakkında bilgi vermek amacıyla sizler için bu başlığı açmış bulunmaktayız. Fitre; islam dininde Ramazan Bayramının girmesi ile vacip olan ve nisap miktarı mala sahip olan her müminin vermesi gereken miktardır. Zekâttan farklı olarak bu sadakada havelan-i havl denilen yıllanma şartı aranmaz. Genel kaide olarak Ramazan Bayramının birinci günü verilmesi gerektiği söylense bile fıtır sadakası denilen fitrenin Ramazan bayramından önce de verilebileceği hatta bunun daha da faziletli olacağı alimler tarafından ittifak edilen bir husustur.

Fitre Verilecek Yerler

Diğer farz olan bağış türlerinde de olduğu gibi fitre verilecek yerler için de aynı hükümler geçerlidir. Usul ve füru haricinde ihtiyaç olan kimselere verilmelidir. Bu bağışı sizler için güvenilir şekilde ihtiyaç sahiplerine dağıtabilmesi için yardım kuruluşlarına da verilebilmektedir. Ayrıca fitre, sadece zenginlerin vermekle yükümlü olduğu bir bağış türü değil zengin ve fakir olan bayram gününe ve gecesine yetecek kadar yiyip içecek mala sahip olan herkesin vermekle yükümlü olduğu bir sadakadır.

Fitre Verirken Ne Yapılır?

Fitre bağışı için fitre verirken ne yapılır sorusu akıllara gelmektedir. Bunun için ilk yapılması gereken niyet edilmesidir. Niyet ile fitre ihtiyaç sahibi kişilere verilince bağış yerine getirilmiş olur. Niyetin hükmü aynı zekâtta olduğu gibidir. Buradaki niyete örnek verecek olursak “Niyet ettim rıza-i ilahi için elimde bulunan bu malı fitre olarak vermeye, işte bu benim fitremdir.” şeklinde olabilmektedir.